Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky

ETICKÝ KODEX PRO RODIČE

Rodiče si často myslí, že výchově své ratolesti rozumí ve všech směrech a snaží se ovlivňovat vývoj mladého fotbalového talentu. Často se jedná o velkou komplikaci, která dítěti neprospívá. Anglie a Nizozemsko sou země, kde rodiče malých hráčů často podepisují etický kodex, kde se zavazují k dodržování pravidel, která musí respektovat. Jaké jsou jeho hlavní body?

1. NEKŘIČTE

I zápasy malých dětí bývají někdy vinou rodičů plné vulgarit. Otcové se neudrží a nadávají svým dětem nebo rozhodčím, jsou i případy, kdy se mezi sebou rodiče poperou. Výsledkem obvykle bývá ten, že se dítě chová podobně jako rodič... Proto je důležité, aby si trenér na začátku přípravy se všemi hned vyjasnil pravidla koučinku. Ideálem je, že rodič pozitivně fandí a neradí, jak má jeho dítě hrát.

2. SPOLUPRACUJTE S TRENÉREM

 Rodič má u dítěte velkou autoritu a měl by potomka vyslechnout a občas mu něco poradit. Nemělo by to ale být v průběhu utkání ani by to nemělo jít proti trenérovi. Pokud se rodiči něco nelíbí, měl by to s koučem probrat. On by mu měl vysvětlil , proč to tak dělá. U malých dětí totiž není důležitý výsledek, ale hra. I když se prohrává, nemusí to znamenat, že je špatný trenér.

3. POMÁHEJTE

Pokud má rodič snahu se do dění kolem fotbalu nějak zapojit, je to skvělá zpráva. Vždy by si ale měl uvědomovat, že není trenér. Pokud chce být součástí zápasu, může dělat pokladníka, ydravotníka, natáčet během zápasu video nebo dělat rozhodčího. Pokud se tímo způsobem do zápasu rodič zapojit nechce, ať do průběhu hry nějak nezasahuje.